11111
Vissza
Archivum / Jó holdat Szíriusz kapitány! - Magyar Kultúra Napja a KDG laborban
Jó holdat Szíriusz kapitány! - Magyar Kultúra Napja a KDG laborban

2020. január 17 –én a Magyar Kultúra napja alkalmából a laborban tartottunk egy rendhagyó fizika órát. Tavaly január 22 -én magyar költők, írók műveiben keresgéltünk (s találtunk) fizikai törvényeket (fénytörést, villámlást, húrok rezgését...) 

Az idei témánk: a fizika és az irodalom kapcsolata, avagy hol és hogyan szerepelnek fizikai jelenségek, törvényszerűségek László Endre (mondhatnánk: a magyar Jules Verne) Szíriusz kapitány történetét feldolgozó sorozatában.

 
Az ifjúsági hangjátéksorozat az 1980 - as években került adásba. Mára talán kissé megkopott, talán a mai diákjaink közül egy sem olvasta a Szíriusz kapitányos könyveket, talán kicsit megmosolyogjuk a személyi számítógép nélküli technikákat, de alapvetően a leírt fizika / természettudomány most is helyén való.

Három 10. c osztályos diáklány: Körös Hanna, Fekete Réka és Vilics Dorina arra vállalkozott, hogy tanári koordinálás mellett egy ppt és kísérletek segítségével a 102 éves gimnáziumban a  diáktársaiknak bemutatják ezt a kalandos világot, amit László Endre zseniálisan a 102 éves kapitány köré álmodott.

  

Többek között csillagászattal, légköri nyomással, magnetosztatikával kapcsolatos kísérleteket mutattak be, valamint jelenségeket magyaráztak meg - s tették mindezt egy, a kanizsaisok által írt újabb Szíriusz kapitányos fejezet jeleneteben.

Az érdeklődők megtudhatták például, hogy

- a Holdon egyfolytában 354 óráig süt a Nap, ez a regényben az ún. Sol időszak.

- Sol időszakban roppant meleg lehet a Holdon, mert a Holdnak csekély gravitációja nem tudta a légkört megtartani, a Nap kíméletlenül süti a felszínt Az árnyékos oldal viszont a -173°C – os hidegtől szenved.

- 2020- ban még csak egy jó poén volt, hogy egy zalai férfi 1 acre méretű birtokot vett a Holdon, azaz földbirtokos illetve holdbirtokos lett.

  

A fantázia alkotta kupolavárosokban sok érdekes dolog történt. Emlékezetes volt, amikor

- Liuna hosszabb földi tartózkodás után egy kicsit feldobta a holdi konyhájában az első palacsintát, s az a plafonra ragadt… (Amikor meg a leveses tálat emelte fel, olyan nagyot emelt rajta, hogy fele kidőlt…)

- Nem csoda, hiszen a földi gravitációnak a Holdon csak a 75 % - át érezik a kupolavárosok lakói. Igen, kb. 7,36 m/ s2 ott a nehézségi gyorsulás értéke.

 - A szabad holdi területeken továbbra is a földi érték 1/ 6 része.

   

László Endre a közlekedést minifurgonokkal, a KDG –s csapat pedig Pavlics Ferenc járművét képzelte az égitestre.

-A kupolavárosokon kívül még mindig a magyar Pavlics Ferenc tervei alapján készített hold – autókon!

- A holdi alagutakban pedig 1000 km / h – val száguldó légpárnás, lineáris elektromotoros hajtású minifurgonnal közlekednek.

Aki szeretné a rádiójátékot meghallgatni, kattintson rá az alábbi linkre: https://www.youtube.com/watch?v=drU8OnvdN1I

 

Aki az órát a 10. c- s diákok közreműködésével tartotta: Sinkó Andrea ( matematika - fizika szakos labor tanár)   

Kapcsolódó képeksz1-2.jpgsz2-2.jpgsz3-3.jpgsz4-3.jpgsz5-2.jpgsz6-3.jpgsz7-2.jpgsz8-2.jpgsz9-2.jpgsz10-2.jpgsz11-2.jpgsz12-3.jpgsz13-2.jpgsz14-2.jpgsz15-3.jpgsz16-3.jpgsz17-3.jpgsz18.jpg
kísérletigénylés

Kísérleti időpont foglalásához egy űrlap kitöltésével adhat meg néhány szükséges adatot. Töltse ki az űrlapot, majd küldje el részünkre!

Űrlap kitöltése
2013. Szeptember
Órarend
Az órarend jelenleg nem tartalmaz egy időpontot sem.