11111
Vissza
Archivum / Kutatómunka a laborban

Sikeres évet zárt a Kanizsai Dorottya Gimnázium természettudományos laborja:  tartottunk 1 könyvbemutatót, nyertünk két pályázatot, rendeztünk 7 délutáni különleges laborfoglalkozást és vendégül láttunk diákokat 13 általános iskolából 164 órában.

2015 őszén a végzős fizika fakultációs csoporttal belevágtunk egy nagy munkába: az Út a tudományhoz pályázat megírásába és esetleges nyerés esetén a megvalósításába.

A pályázatot megnyertük - s ez azt jelentette, hogy 2015. szeptembertől kezdve egy szigorú munkaterv alapján kellett a foglalkozásainkat megtartani. A programunk színes, több rétű, többféle feladatból állt. Ami összekötötte minden témánkat: az azoptika témaköre volt.
 

A pályázatunk címe is kifejezi ebbéli szándékunkat: „Lásd meg! Fedezd fel! Gondold át! Ne csak nézd! – Fizika körülöttünk.”
S ami még minden egyes foglalkozás során a szervezők, tanárok szeme előtt lebegett: kedvet csinálni a természettudományokhoz és megmutatni a szépsége mellette a hasznosságát is.

Volt eset, amikor egyéni versenyre készült tanulónk Sándor Lilla (12.C) munkáját komoly stáb segítette, és volt, amikor munkánk sikere nagyon függött az időjárástól!  A tavaszi napéj-egyenlőség idején megmértük a Föld sugarát!  (Publikáció itt!) Volt, amikor az iskola diákjait is bevontuk a munkába egy–két laborfoglalkozás erejéig. Áprilisban bolondoztunk az IG - Nobel díjak átadásának ürügyén. Természetesen itt is arra hívtuk fel a figyelmet, hogy lássanak, gondolkozzanak, ne legyenek „megvezethetők”!
 
Hosszan írhatnánk még a többi programról, a PI-napról, ahol a matematika, mint  a természettudományok segédtárgya került terítékre, a gravitációs hullámokról szóló tudományos előadásról és annak megtárgyalásáról, a jegyzetkészítés fortélyairól, vagy arról, hogy  2016. április 26–án a KDG – laborban interaktív Csernobil - emléknapot tartottunk magyar és angol nyelven.
 
A tanév végén megérkeztek a várva várt új optikai eszközök és a tanév utolsó programjaként a nyári napforduló, alkalmából, 2016. június 21-én újból elvégeztünk a föld sugarának mérését, most egy fiktív, a Ráktérítőre képzelt iskola adataival. és 6471 km-t kaptunk eredményül… Azt hiszem, ennél jobb kutatási eredménnyel nem is zárhatnánk a projektet!


 
Sinkó Andrea



 
kísérletigénylés

Kísérleti időpont foglalásához egy űrlap kitöltésével adhat meg néhány szükséges adatot. Töltse ki az űrlapot, majd küldje el részünkre!

Űrlap kitöltése
2013. Szeptember
Órarend
Az órarend jelenleg nem tartalmaz egy időpontot sem.