11111
Vissza
Archivum / Online karácsonyi előadás a KDG-Laborban 2020. decemberében
Online karácsonyi előadás a KDG-Laborban 2020. decemberében

Ferenc József  - Föld, a Monarchia egyetlen gyarmata, avagy Kepes Gyula nyomában az örök hó és tél birodalmában. 

A KDG - labor második karácsonyi előadásán a „Betlehemi csillag nyomában” jártunk 2014 – ben. http://kdglabor.hu/site/archivum/a-betlehemi-csillag-nyomaban.html

Ebben a furcsa, koronás – karanténos 2020 – as esztendőben ismét elővehettük volna♦ a témát, mert hónapok óta megfigyelhető a kora esti égen, ahogy két legnagyobb bolygónk, a Jupiter és a Szaturnusz egyre jobban megközelíti egymást. A Jupiternek és a Szaturnusznak viszonylag hosszabb a Nap körüli keringési ideje, emiatt együttállásukra is meglehetősen sokat kell várni, ugyanakkor mégis emberi léptékű periódusidőről van szó.
ttps://www.idokep.hu/hirek/latvanyos-jupiter-szaturnusz-egyuttallast-hoz-a-teli-napfordulo



Ilyen közelségre 1623 óta nem volt példa, legközelebb pedig 2080-ban fordul majd elő, hogy a két égitest ennyire közel látszik egymáshoz a földi égbolton. December 21-én bekövetkezik a „Nagy Együttállás”, amikor szabad szemmel nézve a Jupiter és a Szaturnusz szinte összeolvad, annyira közel látszanak egymáshoz. A Szentírás alapján Jézus Krisztus születését egy „csillag” adta hírül, amelyet betlehemi csillagnak is nevezünk.

Csillagászok és történészek sokat foglalkoztak azzal, hogy mi lehetett a titokzatos betlehemi csillag. A számos magyarázat közül az egyik szerint a Jupiter és a Szaturnusz Kr.e. 7-ben bekövetkezett háromszoros („legnagyobb”) együttállása lehetett a Halak csillagképben. 18 : 15 körül derült idő és jó horizont esetén kényelmesen megfigyelhetjük a párost a délnyugati égbolton.

https://www.mcse.hu/egyesulet/eszlelesi-ajanlat/egi-kalendarium-2020-december/

Azonban most nem ezt az égi, hanem egy földi témát választottunk: Kepes András segítségével Dr. Kepes Gyula sarkkutató nyomába eredtünk. A Kanizsai Dorottya Gimnázium laborjában 2013 decembere óta minden évben újabb és újabb téli - karácsonyi témájú előadással, kísérletek sorával leptük meg a KDG diákjait, tanárait.

Az idei évben sem szerettük volna, ha ez a hagyomány megszakad: bár a személyes kísérletezés elmarad, de a digitális oktatásban használható egyik "gyöngyszem", az ún. Tankockák segítségével sikerült feldolgozni az idei témát:  FERENC JÓZSEF - FÖLD - A MONARCHIA EGYETLEN GYARMATA, avagy Dr Kepes Gyula nyomában az örök hó és tél birodalmában.

https://learningapps.org/15852171



Kepes András, Fábry Sándor és Frei Tamás ellátogattak az egykori Osztrák - Magyar Monarchia egyetlen gyarmatára, az Északi sark közelében található Ferenc József - földre, mi pedig meg - megállítjuk a filmet egy - egy, a látottakhoz kapcsolódó feladat erejéig.A 37. perc után pedig kezdődik egy rendhagyó sarkvidéki dizájn center Fábry Sándortól.  


A laborfoglalkozásokhoz szoktunk készíteni egy visszatekintő feladatlapot.


A mostani – online előadáshoz is készült, itt található:
https://forms.gle/PAARPsMid4k7AUmE9


Áldott Karácsonyt kívánva a KDG – LABOR tanárai nevében:



2020. december 11. Sinkó Andrea
kísérletigénylés

Kísérleti időpont foglalásához egy űrlap kitöltésével adhat meg néhány szükséges adatot. Töltse ki az űrlapot, majd küldje el részünkre!

Űrlap kitöltése
2013. Szeptember
Órarend
Az órarend jelenleg nem tartalmaz egy időpontot sem.