11111
Vissza
Archivum / Régi kontra új - megérkeztek az új eszközök a természettudományi laborba

Az Út a tudományhoz pályázat keretén belül a Kanizsai Dorottya Gimnázium természettudományos laborja optikai eszközökkel bővült. Négy tanulói készlet, egy demonstrációs készlet, egy csillagászati földrajz tanulmányozására alkalmas tanulói készlet érkezett, valamint a fizikai optika fényelhajlás témakörében mérés elvégzésére alkalmas eszköz.

A laborban egy kis kiállítást rögtönöztünk a régi és az új eszközök összehasonlítására. Régen összeragasztottunk két–három lézeres mutatópálcát, és ezek szolgáltatták a „párhuzamos” fénysugarakat. És mégis, milyen jó ötlet volt ez az összeragasztás, hány mérést el tudtunk végezni vele…
 
Az új lézeres készülékeink viszont profik! Egy kattintás és az egy sugárból 3 vagy akár öt, egymással párhuzamos fénynyalábra válthatunk át!

A demonstrációs optikai eszköz nagy mágneses táblája függőlegesen is elhelyezhető. Mágneses alaplapjai cserélhetők, így, ha kell, akkor a távcső lencserendszerét, vagy egy mikroszkóp belsejét mutathatjuk a diákoknak, vagy egy nagy szögmérő segítségével a fénytörés jelenségét vizsgálhatjuk, esetleg egy beteg szemre „rendelhetünk” szemüveget. Ez a tábla valószínűleg a biológia órák kedvenc bemutató eszköze lesz!

Sőt, ha mellé tesszük a „régi” szem- modellünket, akkor ez a térbeli modell végképp segít a diákoknak minden fontos ismeret elsajátításában. S a szakmailag sokat emlegetett tantárgyi koncentráció szép példájaként is említhetjük ezt az eszközt.
 
A földrajzszertár, majd a fizika szertár folyosólyán a kiállító vitrinek őriznek egy gyönyörű régi Föld–Hold–Nap modellt. Horváthné Szőke Gyöngyi tanárnő rekonstrukciója után a fogaskerekeket óvatosan („Langsam, bitte!”) tekerve látjuk, hogyan forog a papírmasé Föld, kering körülötte a Hold; s hogyan járja égi útját a Földünk a gyertyaként szimbolizált Nap körül…( „Nem minden ócska, ami ó…”)
 
S mit tud ennek az eszköznek az új párja? Világítani, mint a Nap; a Nap járását követni a kis lámpa helyzetének változtatásával; modellezni a fogyatkozásokat; az évszakok változását, a nyári napfordulót… S ha már június 21-énél tartunk; megérthetjük a modell segítségével Eratoszthenész ókorból ránk maradt zseniálisan egyszerű mérésének elvét, azaz hogyan lehet megmérni a föld sugarát egy pálca segítségével.

Kicsik és nagyok! Használjátok egészséggel a labor új fizika eszközeit!
 

Sinkó Andrea

 



 

kísérletigénylés

Kísérleti időpont foglalásához egy űrlap kitöltésével adhat meg néhány szükséges adatot. Töltse ki az űrlapot, majd küldje el részünkre!

Űrlap kitöltése
2013. Szeptember
Órarend
Az órarend jelenleg nem tartalmaz egy időpontot sem.