11111
Vissza
Archivum / 2020 KDG-s diákok beszámolója a Kutatók Éjszakájáról I.
2020 KDG-s diákok beszámolója a Kutatók Éjszakájáról I.

A Kutatók Éjszakáján 2020 novemberében a KDG – s diákok karosszékből okosodtak…

A milliónyi témából nehéz volt válogatni…, de volt, akinek sikerült olyan érdekes témá(ka)t találni, amelyet meg is oszt a diáktársakkal.

Az első két beszámolót Greffer Grétától (11.c) és Kemény Márktól (9.b) olvashatjuk.

Greffer Gréta ( 11.C) 

Kutatók éjszakája az Atomenergetikai Múzeumban

A választott témám eléggé figyelemfelkeltő, hiszen a „Nagy Durranás” címet kapta.

Egy érdekes kísérletnek lehettem a szemtanúja. A film közreműködői Härtlein Károly tanszéki mérnök (BME Fizikai Intézet) es Krizsán Árpád múzeumpedagógus (Atomenergetikai Múzeum). A kísérletet egy parkolóban láthattuk. Egy alumínium palack elszabaduló energiáját mutatták be a szakemberek. Ehhez szükség volt nagy mennyiségű folyékony nitrogénre es egy nagyobb fémhordozóra. A palackot megtöltötték nitrogénnel. A pillepalack a cseppfolyós nitrogénhez képest nagyobb hőmérsékletű 96°C-os, a nitrogén pedig -190°C-os volt. Beleöntötték a palackba ezt a hideg anyagot, ekkor hevesen forrni kezdett, azaz sűrű ködös anyagot láthattunk gomolyogni. A palackot a kísérlet során kicsit lehűtötték belülről és kívülről is.

Leidernfrost jelenséget is láthattunk a kísérlet során: Egy folyadékcseppet a forráspontjánál jelentősen melegebb környezetben gőzréteg vesz körül, amely hőszigetelőként viselkedve lassítja a folyadékcsepp forráspontra hevülését, és így elpárolgását. A jelenség cseppfolyós nitrogén esetén szobahőmérsékleten is megfigyelhető. A kísérlet során a palackban le kellett zárni a cseppfolyós nitrogént, az elszabaduló gáz miatt. A cseppfolyós nitrogénnel töltött palackot átfordították a 200 literes vízzel teli fémhordóba. Majd egy kötél segítségével leeresztették az aljára. Kis idő múlva tényleg ’”Nagy Durranás” volt, hiszen egy robbanást láthattunk. A lökéshullám a vizet kirobbantotta, a palack egy darabban maradt, viszont szétnyílt. A fémhordó alja kidomborodott a robbanás erejétől, mivel a lökéshullám képlékenyen átalakította. Ami ennek következtében megnyúlt. A kísérlet tényleg nagyot szólt.

Érdekes volt számomra ez a bemutató. Hiszen így láthattam, hogy az energia nem vész el, csak átalakul. A kísérlet bemutatta az energiaátalakulást, amikor a hőből helyzeti energia lett.

https://www.youtube.com/watch?v=81jlxI5F9-M

 

Kemény Márk (9.B)  tartalmas ppt – jéből megtudhatjuk, hogy a "A klimaváltozás hatásaitól még a növények is stresszelnek".

 

 

 

 

 

 

kísérletigénylés

Kísérleti időpont foglalásához egy űrlap kitöltésével adhat meg néhány szükséges adatot. Töltse ki az űrlapot, majd küldje el részünkre!

Űrlap kitöltése
2013. Szeptember
Órarend
Az órarend jelenleg nem tartalmaz egy időpontot sem.